Jak moje ranní cigareta (možná) zachránila život

14. prosince 2015 v 13:23 | Blackwish
Pohybujeme se ve zvláštním světě, někteří lidé jsou ochotni pomoci, když je to potřeba a někteří jsou absolutní ignoranti, kteří jsou nejspíš až příliš líní na to, aby jednali, když vlastně "nemusí". Chci vám napsat příhodu, která se mi stala dnes ráno a která o tomto našem "ideálním světě" dost vypovídá.

Jsem kuřák, přiznávám se. Kouřím u nás doma na balkoně a ráda pozoruju lidi venku a taky oblohu, která je vždycky jiná. Mám tam parádní výhled na Brno a vždycky je to svým způsobem trochu magické. Dnes ráno můj pohled spočinul na něčem, co mi nepřišlo úplně "normální". Uprostřed silnice stál velmi starý pán, který se opíral o hůlku a vypadal, že mu není úplně dobře. Měl v ruce tašku, nejspíš šel z nákupu. Možná, že je ta igelitka prostě jen hodně těžká, nebo, vzhledem k tomu, že byl starý, si prostě potřebuje v půli cesty trochu odpočinout. Čím dýl jsem ho pozorovala, tím jsem byla neklidnější a nevěděla, co dělat, pán vypadal, že se každou chvíli sesune na zem.

Ilustrační obrázek

Zadívala jsem se kousek vedle, protože jsem si všimla, že se směrem k pánovi šine jakási paní a říkám si jak je to fajn, ta mu určitě pomůže, musí přece vidět, že mu není dobře. Uvidím, jak to celé dopadne. K mému úžasu se paní otočila, koukla se směrem ke staříkovi a šla klidně dál. Proč řešit problémy jiných, člověk má přece dost problémů sám. Nechápala jsem to a v tu chvíli jsem si uvědomila, že kolem sice nejspíš půjde další člověk, ale to nemůžu riskovat. Típla jsem cigáro a začala jednat.

Rychle jsem si natáhla kalhoty, vzala mobil, pro případ, že bude potřeba volat sanitku, a během sekundy se rozhodla, že si nevezmu své dvoukilové okované Newrocky, ale normální boty, protože kdybych se přiřítila s řetězy na obuvi, pán by ještě dostal infarkt.

Vyběhla jsem ven, vzala jsem to přes trávník a byla jsem na místě. Víceméně opatrně jsem se zeptala, jestli nepotřebuje pomoc, vzala jsem jeho tašku a podepřela ho. Celý se klepal a říkal, že mu je špatně od nohou. Tak to bude potřeba volat sanitku, za chvíli mi tu ten člověk zkolabuje a to bych vážně nechtěla. Jenže pán za každou cenu trval na tom, že záchranku nechce.

Nevěděla jsem, co mám dělat, potřebovala bych, aby mi někdo potvrdil, že je to opravdu vážné. Naštěstí šel kolem jiný pán, tak jsem ho oslovila a zeptala se, co mám dělat. Shodli jsme se na tom, že záchranou službu opravdu zavoláme. Mezitím nám totiž pán přiznal, že má už třetí přístroj na srdci. Tak jsme ji zavolali, pak jsem donesla lavičku, která byla opodál a pána jsme usadili a čekali.

Sanitka dojela a bylo to vyřešené. A stačilo tak málo, prostě jen nebýt ignorant a pomoct, když člověk vidí, že je někomu zle. Krásně to vykresluje povahu lidí, kteří na pohled stejní, jsou uvnitř tak odlišní.

V klidu jsem došla domů a ubalila si novou cigaretu, abych si vynahradila tu první, sledovala jsem z okna sanitku a přemýšlela nad tím, že ta moje první možná zachránila tomu člověku život.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jejka Jejka | 14. prosince 2015 v 14:24 | Reagovat

Mnoho lidí se bojí pomoci.
Pár let zpět jsem byla s partou na diskotéce, ale jelikož hráli děsně, ani ne po hodině jsme jeli domu. Nikdo z nás si nedal ani malý pivo.
Na jedné křižovatce ležel pán u příkopu. Měl rozbitou hlavu a byl v bezvědomí. Strašně z něj táhl chlast. Bezdomovec.
Zavolala se záchranka. Ti pána doslovně propleskli, zavázali a nám bylo řečeno, že to je známá firma a klidně můžeme odjet.
To, že mu nedali límec a pod se ukázalo jako osudné. Transport do nemocnice nepřežil.
Najednou volala policie, chtěla vědět podrobnosti a vidět auto.
Dost trablů, které spousty lidí prostě nechce brát na sebe.

Tak jako tak - udělala bych to znova.

2 blackwish blackwish | 14. prosince 2015 v 14:25 | Reagovat

[1]: To je hrozný :(

3 Rezzy Rezzy | Web | 15. prosince 2015 v 11:48 | Reagovat

Tyjo, to máš teda zážitek... líbí se mi, jak ses zachovala pohotově. Je to hnusné, když někdo vidí, že někdo potřebuje pomoct... a je mu to jedno! Jednou jsem s jednou paní pomáhala pánovi, který spadl z lavičky. Bála jsem se, že má infarkt. Nakonec se ale ukázalo, že je opilý no :-D
Máš hezký blog a zajímavé články, trochu si to tady projdu :-) Zaujaly mě tvoje články o léčebně. Doufám, že už bude jen a jen lépe! A že se tam nebudeš muset vracet. Já jsem byla v léčebně už třikrát... kéž by ta třetí hospitalizace byla poslední...

4 blackwish blackwish | 15. prosince 2015 v 12:04 | Reagovat

[3]: Ahoj, díky moc!! Už jsem doma, ještě na nemocenské a po dlooouhé době se cítím vážně dobře :)
Držím palce, ať je už jen líp a ta třetí "návštěva" byla opravdu ta poslední! :)

5 Cíťa Cíťa | Web | 15. prosince 2015 v 16:13 | Reagovat

A prej že kouření zabíjí ... seš fajn, žes mu pomohla :)

6 Vénya Luna Vénya Luna | Web | 19. února 2016 v 9:40 | Reagovat

Palec nahoru, jsem moc ráda, že tu ještě jsou takoví lidé... A ať se ti daří. :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama